Profile do taśm led – jakie najlepiej wybrać?

Czym są profile do taśm led? Warto znać odpowiedź na to pytanie, zanim odwiedzi się sklep internetowy lub stacjonarny. To po prostu produkty związane z bardzo nowoczesnym, obecnie szeroko stosowanym oświetleniem. Pojawiły się one na rynku, ponieważ jest coraz większe zapotrzebowanie na paski ledowe. Profil do taśm led to po nic innego, jak podłużna listwa (lubi inaczej długa, wąska szyna), która z reguły w przekroju ma kształt ceownika. Wkleja się w nią taśmę led, aby następnie uzyskać zabezpieczenie diod przed uszkodzeniami mechanicznymi i większą estetykę zamontowanego oświetlenia. Profil może być zrobiony z odlewu aluminium, ale spotyka się także taki, który jest plastikowy, wykonany z PCV (tak zwanego polichlorku winylu). Ten pierwszy jest jednak znacznie lepszy. Dlaczego? Zwiększa bowiem możliwości montażowe paska i dodatkowo odprowadza z niego ciepło. Nic dziwnego. Aluminium jest bowiem nierdzewnym i elastycznym materiałem, bardzo dobrym radiatorem, przedłużającym działaniem diod. Potrafi on współpracować z nowoczesnymi technologiami, a co za tym idzie, również z oświetleniem led. Dlatego właśnie przyjrzymy się z bliska takim aluminiowym odmianom.

Co ciekawe, profile często nie wymagają do zainstalowania żadnych wkrętów montażowych. Klej i albo dwustronna taśma wystarczy i sprawdzi się idealnie. A jakie są rodzaje profili aluminiowych? Ogólnie mamy zewnętrzne i wewnętrzne. Jednak jest podział bardziej szczegółowy. Otóż są tzw. kątowe, które montuje się w narożnikach ścian. Są jeszcze wpuszczane, stosowane w podwieszanych sufitach. Popularność zdobyły też okrągłe przeznaczone do nowoczesnych pomieszczeń. Z kolei szerokie sprawią, że można stworzyć swoje mocne lampy ledowe. A natynkowe przydadzą się do oświetlenia meblowego. Profil podłogowy ma dużą odporność, schodowy też jet wytrzymały. Jest jeszcze narożny, do zamontowania narożnikach ścian lub w miejscu łączenia ich z sufitem. Nie brakuje także profili kątowych, które są do nabycia w dwóch różnych wersjach. Pierwsza z nich nazywa się C. Jest to bardzo symetryczna opcja, mająca ścianki o równym pochyleniu na poziomie 45 stopni. Należy ją wybrać, gdy mamy do czynienia z wnęką o kącie prostym (chodzi tutaj o to, aby strumień światła taśmy był równą jego przekątną). Druga wersja to H, z dwiema ściankami o różnym kącie nachylenia – co powoduje, że zależności od strony montażu, kąt świecenia jest inny. Oglądając w sklepach profile do taśm led, natrafimy jeszcze na typy szerokie oraz elastyczne. Warto się im przyjrzeć. Te drugie zastosuje się, kiedy dochodzi do gięcia kątowników. Ala ważne jest, aby montażu dokonali tu doświadczeni specjaliści. Z kolei pierwsze, szerokie można użyć do instalacji maksymalnie 6 taśm led! Dzięki czemu uzyska się nawet moc lampy wynoszącą 100W.

Jak więc widać, wybór jest spory. Nie ma co się zastanawiać nad zakupem. Cena to często jedynie kilkanaście złotych. Dlatego warto jak najszybciej zaopatrzyć się w taki profil do taśm led. Ma on bowiem kilka świetnych zalet. O niektóry na wstępie już była mowa. Przypomnijmy zatem, że przede wszystkim zabezpiecza taśmę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz bardzo dobrze zapewnia ochronę przed jej odklejaniem. To oczywiście nie wszystkie najlepsze plusy. Pomoże w utrzymaniu czystości – łatwiejsze będzie wycieranie z zalegającego kurzu. Dodatkowo pozwoli na bezpieczne zamontowanie taśmy w dość trudnych warunkach. No i zwiększy, także bardzo istotne, różne walory estetyczne konkretnego, zastosowanego przez nas oświetlenia.